oferta -> usługi hydrauliczne

HYDRAULIKA (INSTALACJE WODNE)

Kształt instalacji zależy miedzy innymi od sposobu podgrzewania wody. Gdy jest centralnym ( w jednym podgrzewaczu dla całego domu ), rurę z zimną wodą doprowadza się tylko do urządzenia grzewczego, a dalej do poszczególnych baterii układa się dwa równoległe przewody: jeden z ciepłą, a drugi z zimna wodą. Jeżeli punkty czerpalne są znacznie oddalone od kotła czy podgrzewacza, układa się jeszcze trzeci przewód- cyrkulacyjny. Dzięki niemu ciepła woda wprawiona w ruch przez pompę stale krąży w instalacji i jest dostępna zaraz po odkręceniu kranu. Gdy ciepła woda jest przygotowywana w podgrzewaczach zamontowanych bezpośrednio przy bateriach, rozprowadza się tylko rury z zimną wodą.

instalacja ułożona sposobem

Od przyłącza doprowadzającego wodę spoza budynku prowadzi się przewód główny, od którego odchodzą podłączenia do poszczególnych punktów poboru. Mogą być ułożone wzdłuż ścian prostopadle i równolegle do siebie. Wymagany kształt instalacji otrzymuje się, łącząc proste odcinki rur odpowiednimi kształtkami. Układa się je w bruzdach ściennych i przykrywa tynkiem. Jest to tak zwany układ trójnikowy. Instalacje wodną można też wykonać w systemie rozdzielaczowym. Przewód główny zasila rozdzielacz, od którego są poprowadzone osobne przewody  do poszczególnych punktów poboru. Jeśli dom ma więcej niż jedną kondygnację, na każdym piętrze umieszcza się po jednym rozdzielaczu. Rury układa się w warstwie wylewki w podłodze, rzadziej w ścianie, a rozdzielacz montuje w szafce podtynkowej . połączenie między rozdzielaczem a punktem poboru powinno powinno być zrobione z jednego odcinka rury. Dzięki  temu do minimum ogranicza się możliwość przecieków. Rury powinny być zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi, dlatego odcinki układane w podłodze umieszcza się w rurze ochronnej, tak zwanym peszlu.

na jaką wysokość

Instalacja wodna powinna być tak przygotowana, aby bez problemu można było do niej zamontować baterie i podłączyć urządzenia. W zależności od tego, co ma zasilać, trzeba ją doprowadzić na różną wysokość. Do umywalki z baterią stojącą rury należy doprowadzić na różną wysokość. Do umywalki z baterią stojącą rury należy doprowadzić 50-60 cm nad podłogą, do wanny z baterią ścienną - minimum 60 cm, do prysznica -110- 130 cm, do WC (spłuczki w kompakcie) -7--80 cm. podane wysokości nie uwzględniają grubości posadzki. Z kolei baterie naścienne montuje się 10-18 cm nad wanną oraz 25-35 cm nad umywalką.

systemy rur

Do wykonania instalacji wodnej można użyć tworzywa lub miedzi. Rury mają zwykle średnice 15, 20, 25 lub 32 mm, zależnie od materiału z jakiego są zrobione i liczby urządzeń, które zaopatrują w wodę. Rury z tworzywa nie korodują, są lekkie, łatwo je transportować i montować. Na instalację zimnej wody zwykle wybiera się najtańsze odmiany tworzywa: polietylen PE, polibutylen PB czy polipropylen PP. Można też stosować rury o lepszych właściwościach ( z polietylenu usieciowanego- PE-X, wielowarstwowe), ale jest to ekonomiczne bo zwykle są droższe. Zależnie od systemu rury się klei, zgrzewa, zaprasowywuje lub skręca. Najwygodniejsze są systemy z kształtkami i łącznikami samozaciskowymi, których montaż nie wymaga użycia żadnych narzędzi. Połączenia trzeba robić bardzo starannie i dokładnie według wytycznych producenta systemy. Dzięki temu otrzymamy system szczelny i trwały. Rury z tworzywa mogą być miękkie (giętkie) i wówczas są sprzedawane w zwojach, np. 100-metrowych, albo twarde- dostępne w odcinkach kilkumetrowych (maksymalnie maja długość 6 metrów). Rury miedziane są lekkie i bardzo trwałe. Mają gładkie wewnętrzne powierzchnie, dlatego nie zarastają kamieniem. Miękkie, podobnie jak te z tworzyw są gładkie i dają się łatwo kształtować co zmniejsza liczbę połączeń i skraca czas wykonywania instalacji. Twarde łączy się złączkami lub lutuje. Jeśli w instalacji z tworzywa ma być zamontowane urządzenie do podgrzewania wody, bezpośrednio do niego montuje się rurę stalową lub miedzianą o długości mniej więcej 0,5 metra, a dalszą część instalacji robi się z tworzywa.

pomysłowe rozwiązania

W instalacji wodnej koniecznie muszą się znaleźć zawory odcinające. Najlepiej gdy każda umywalka, wanna, natrysk, zlewozmywak albo grupa tych urządzeń ma osobny zawór, np. oddzielny dla urządzeń zamontowanych w kuchni, a oddzielny dla tych w łazience. Dzięki temu wymiana uszczelki czy baterii nie wymaga opróżnienia z wody całej instalacji. W domowych instalacjach stosuje się zwykle zawory odcinające kulowe, które umożliwiają wyłączenie z pracy odcinka przewodów lub urządzenia (wodomierza, filtra). Na podłączeniu do baterii najlepiej zamatować zawory kątowe z osadnikiem dodatkowo chroniące przed drobnymi zanieczyszczeniami, mogącymi się znaleźć w wodzie. Armatura powinna być tak zamocowana, aby nie obciążała przewodów. W każdej instalacji zaraz za wodomierzem lub przed zestawem hydroforowym - warto zamontować filtr mechaniczny siatkowy (osadnikowy). Będzie on zatrzymywał większe zanieczyszczenia stałe, takie jak piasek czy rdza. Dzięki temu ochroni filtry, baterie i inne urządzenia zamontowane w instalacji. Musi mieć wydajność dostosowaną do przypływu wody. Filtr może zatrzymywać cząstki o różnej średnicy najlepiej wybrać taki, który zatrzymuje większe niż 90 um. Filtr z wkładem o gęstszych oczkach (zatrzymujący mniejsze zanieczyszczenia) może powodować zbyt duże opory przepływu.

z cyrkulacją- komfortowo

Instalacje wodną w dużym domu, w którym ciepła woda przygotowywana jest centralnie, warto uzupełnić o dodatkowy przewód, tak zwany cyrkulacyjny. Dzięki niemu ciepła woda cały czas krąży w instalacji. Przepływa przez podgrzewacz, w którym jest utrzymywana żądana temperatura, więc nie stygnie, gdy nikt z niej nie korzysta. Przepływ podgrzewanej wody wymuszają niewielkie pompy cyrkulacyjne. Nowoczesne modele przeznaczone do domów jednorodzinnych pracują niemal bezszelestnie, zużywają niewiele prądu (mają moc kilkudziesięciu watów), są małe i nie wymagają żadnej obsługi. Od innych pomp obiegowych, stosowanych chociażby w instalacjach centralnego ogrzewania, odróżnia je materiał, z którego wykonany jest wirnik i inne elementy mające bezpośredni kontakt z wodą. Muszą one być bardziej odporne na korozję i zanieczyszczenia, ponieważ ciepła woda użytkowa nie jest- w przeciwieństwie do wody w zamkniętej instalacji centralnego ogrzewania- specjalnie uzdatniona. Jest to przeważnie zwykła woda ze studni lub z wodociągu. Wykonując instalacje cyrkulacyjną nie warto rezygnować z przewodów cyrkulacyjnych przy punktach poboru znajdujących się bliżej podgrzewacza. Z doświadczeń wynika, że cyrkulacja nie jest potrzebna tylko wtedy, gdy punkt czerpalny jest oddalony od pionu ciepłej wody nie więcej niż 2 metry. Jeżeli w domu są więcej niż dwa piony z ciepłą wodą i ich odległości od podgrzewacza bardzo się różnią, warto zastosować specjalne zawory regulacyjne z nastawą wstępną, do wyrównania ciśnienia w instalacji. Jeżeli instalacja nie będzie zrównoważona, może się okazać, że ciepła woda krąży tylko w pionach w których opony przepływu są mniejsze, a w pozostałych nie, mimo, że instalacja została poprawnie wykonana.

do góry